Termékleírás
Az Emozul Control a protonpumpa-gátló gyógyszerek csoportjába tartozik, melyek a gyomorsav mennyiségének csökkentésével hatnak. A reflux tüneteinek ( mint pl gyomorégés, gyomorsav visszaáramlás) rövid távú kezelésére alkalmazható felnőtteknél. Mindössze napi 1 kapszula szedése javallott. A kapszulákat egészben, fél pohár vízzel kell bevenni. Alternatív megoldásként a kapszula felnyitható és a pelletek félpohárnyi, szénsavmentes vízben elegyíthetők.
Betegtájékoztató
Betegtájékoztató: Információk a beteg számára
Emozul Control 20 mg gyomornedv-ellenálló kemény kapszula
ezomeprazol
Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, illetve az Ön orvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
- További információért vagy tanácsért forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.
- Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei 14 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer az Emozul Control és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók az Emozul Control szedése előtt
3. Hogyan kell szedni az Emozul Control-t?
4. Lehetséges mellékhatások
5. Hogyan kell az Emozul Control-t tárolni?
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
További hasznos információk
1. Milyen típusú gyógyszer az Emozul Control és milyen betegségek esetén alkalmazható?
Az Emozul Controlhatóanyaga az ezomeprazol. Ez az úgynevezett „protonpumpa-gátló” gyógyszerek csoportjába tartozik, melyek a gyomorban termelődő sósav mennyiségének csökkentésével hatnak.
Ezt a gyógyszert a refluxos tünetek (például gyomorégés és gyomorsav visszaáramlás) rövidtávú kezelésére alkalmazzák felnőtteknél.
A reflux a gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe, ami ennek következtében gyulladttá, fájdalmassá válhat. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a mellkasban jelentkező, egészen a torokig érő fájdalmas érzés (gyomorégés) és savanyú íz a szájban (amit a gyomorsav visszaáramlása okoz).
Az Emozul Control nem az azonnali enyhülés elérésére való. Lehet, hogy 2-3, egymást követő napig is szednie kell a kapszulákat, mielőtt jobban érzi majd magát. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei 14 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
2. Tudnivalók az Emozul Control szedése előtt
Ne szedje az Emozul Control-t:
- ha allergiás az ezomeprazolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) bármely egyéb összetevőjére;
- ha allergiás más, ugyancsak protonpumpa-gátlókat tartalmazó gyógyszerekre (például pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, omeprazol);
- ha Ön nelfinavirt (HIV fertőzés kezelésére használatos gyógyszert) szed.
Ne szedje a gyógyszert, ha az előbbiek bármelyike érvényes Önre. Ha bizonytalan, akkor a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
Az Emozul Control szedése előtt beszéljen kezelőorvosával, ha:
- korábban volt gyomorfekélye vagy gyomorműtétet végeztek Önnél;
- reflux vagy gyomorégés miatt már 4 hete, vagy ennél hosszabb ideje kap reflux vagy gyomorégés elleni kezelést;
- sárgaságban (a bőr vagy a szemfehérjék besárgulásával járó állapot), vagy májbetegségben szenved;
- súlyos veseproblémái vannak;
- 55 évesnél idősebb és a reflux újonnan jelentkezett Önnél, vagy a reflux tünetei nemrégiben megváltoztak, illetve ha minden nap emésztési problémák kezelésére vagy gyomorégésre szolgáló, vény nélkül kapható készítményt szed;
- ha korábban bármilyen bőrreakciót tapasztalt az Emozul Control-hoz hasonló gyomorsavcsökkentő gyógyszer szedése esetén;
- endoszkópos vizsgálatra vagy urea kilégzési tesztre vár;
- egy speciális vérvizsgálatra vár (kromogranin-A).
Azonnal tájékoztassa kezelőorvosát, ha a gyógyszer bevétele előtt vagy azt követően az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, mert ezek egy másik, súlyosabb betegség jelei lehetnek:
- ok nélkül jelentősen csökken a testsúlya;
- nyelési nehézsége van, vagy nyeléskor fájdalmat érez;
- gyomorfájdalmat tapasztal vagy az emésztési zavar tünetei jelentkeznek, mint például hányinger, teltségérzet, puffadás, különösen étkezés után;
- kihányja az ételt vagy vért kezd hányni, ami kávézacchoz hasonlónak tűnhet a hányadékban;
- szurokfekete székletet ürít (véres széklet);
- súlyos fokú vagy tartós hasmenése jelentkezik, mivel az ezomeprazol kismértékben növeli a fertőzéses hasmenés jelentkezésének kockázatát;
- ha kiütéseket tapasztal, különösen a napnak kitett bőrterületen, azonnal beszéljen a kezelőorvosával, mivel szükséges lehet az Emozul Control-kezelés leállítása. Ne felejtsen el egyéb tüneteiről, például ízületi fájdalomról is beszámolni kezelőorvosának.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha mellkasi fájdalmat és ezzel együtt szédülést vagy izzadást, illetve ha vállfájdalmat és ezzel együtt légszomjat tapasztal. Ez súlyos szívprobléma tünete lehet.
Ha Önnél a fentiek bármelyike fennáll (vagy bizonytalan), akkor haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát.
Gyermekek és serdülők
Ez a gyógyszer nem alkalmazható gyermekeknél és 18 évesnél fiatalabb serdülőknél.
Egyéb gyógyszerek és az Emozul Control
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről. Ez azért szükséges, mert ez a gyógyszer befolyásolhatja egyes gyógyszerek hatásmódját, illetve egyes gyógyszereknek hatása lehet erre a gyógyszerre.
Ne szedje ezt a gyógyszert, ha egyidejűleg nelfinavirt tartalmazó készítményt is kap (amelyet HIV fertőzés kezelésére alkalmaznak).
Mindenképpen tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha egyidejűleg klopidogrelt (vérrögképződés megelőzésére alkalmazott gyógyszert) is kap.
Ne szedje ezt a gyógyszert a gyomorsav mennyiségét csökkentő készítményekkel, például protonpumpa gátlók